Historia firmy

AFRISO Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowej Grupy AFRISO, istniejącej na rynku europejskim od blisko 150 lat. Firmę AFRISO założył Adalbert Fritz w 1869 roku w Turyngii. Nazwa firmy stanowi skrót sformułowania Adalbert FRItz & SOhn i stanowiła adres telegraficzny spółki. Początkowo firma zajmowała się produkcją urządzeń służących do pomiaru temperatury i ciśnienia.

Dziś Grupa AFRISO, wciąż należąca do rodziny Fritzów i zarządzana przez jej czwarte pokolenie, jest producentem armatury zabezpieczającej i regulacyjnej oraz przyrządów sygnalizujących i pomiarowych. Produkty AFRISO można znaleźć na wszystkich rynkach europejskich, w tym – na rynku polskim.

W Polsce produkty marki AFRISO zaczęły się pojawiać zaraz po roku 1990. Dynamiczny wzrost sprzedaży sprawił, że w 1997 roku powstała w Gliwicach firma AFRISO-Euro-Dynamika spółka typu joint-venture, w której głównymi udziałowcami byli i są do dzisiaj: Grupa AFRISO, Michał Kulicki (Prezes Zarządu Spółki) i Aleksander Zacharewicz. W roku 2007 nazwa firmy została skrócona, zmieniona na AFRISO Sp. z o.o. i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

Pierwsze sukcesy AFRISO na polskim rynku wiązały się ze sprzedażą automatycznych odpowietrzników, grup bezpieczeństwa do kotłów grzewczych oraz armatury do oleju opałowego. Wkrótce potem do listy bestsellerów dołączył analizator spalin Minilyzer O2. W 2001 roku rozpoczęła się dystrybucja zaworów bezpieczeństwa, termostatów oraz obrotowych i termostatycznych zaworów mieszających na dużą skalę. Z biegiem czasu rosło znaczenie produktów zaawansowanych technologicznie, takich jak: urządzenia do nadzoru różnorodnych instalacji Watchdog, poliamidowe rozdzielacze ProCalida oraz analizatory spalin nowej generacji Eurolyzer ST. W 2012 roku Grupa AFRISO przejęła firmę GAMPPER – producenta opatentowanych zaworów przygrzejnikowych VarioQ.
Dzięki temu nasza oferta powiększyła się grupę produktów będącą absolutną nowością w tym segmencie rynku i oferującą niespotykane dotąd rozwiązania.

Od roku 2006 system jakości obowiązujący w AFRISO Sp. z o.o. posiada certyfikat zgodności z normą ISO 9001. Jesteśmy dumnym laureatem 12 kolejnych wyróżnień „Gazela Biznesu” dziennika gospodarczego Puls Biznesu oraz dwóch Super-Gazel. Izba Przemysłowo-Handlowa w Tarnowskich Górach dwukrotnie przyznała nam nagrodę Kruszec Biznesu. Oferowane przez nas produkty były także honorowane statuetką Złotego Instalatora. W 2012 i 2017 roku znaleźliśmy się w gronie zdobywców „Diamentów Forbesa”. Wyróżnienie to jest przyznawane przez miesięcznik Forbes firmom, osiągającym ponadprzeciętny wzrost swojej wartości.

Pozycja firmy zobowiązuje do szczególnej dbałości i wyznaczania branżowych standardów. Wiemy, że jasno wyznaczony cel oraz konsekwencja w działaniu stanowią stabilną podstawę dalszego dynamicznego rozwoju AFRISO.

1869

1869

Firmę AFRISO założył Adalbert Fritz w 1869 roku w Turyngii. Nazwa firmy stanowi skrót sformułowania Adalbert FRItz & SOhn i stanowiła adres telegraficzny spółki. Początkowo firma zajmowała się produkcją urządzeń służących do pomiaru temperatury i ciśnienia.

1920

1920

Element pomiarowy manometru puszkowego czyli dwie membrany, które rozszerzają się lub kurczą w zależności od ciśnienia całkowicie zmienił AFRISO w 1920 roku. Manometry, urządzenia do pomiaru ciśnienia krwi i regulatory temperaturowe stały się najważniejszym produktem AFRISO aż do 1945 roku.

1955

1955

Po II wojnie światowej, Franz Fritz i jego syn Georg, przebudowali firmę w Kleingartach i Güglingen/Wirtembergii. Pneumatyczne urządzenia do pomiaru poziomu zostały opracowane na podstawie przyrząd ów do pomiaru ciśnienia, gł ównie do zbiornik ów oleju opałowego.

Pozostałe innowacje to systemy zabezpieczenia przed przepełnieniem oraz systemy monitorowania wycieku do bezpiecznego przechowywania produkt ów ropopochodnych.

Rok 1960 zapoczątkował umiędzynarodowienie AFRISO czego efektem było utworzenie zakład ów produkcyjnych i sieci sprzedaży w niemal wszystkich krajach Europy Zachodniej i zmiana nazwy na AFRISO - EURO- INDEX.

1955

1972

Po kryzysie naftowym w latach 1973/1974, AFRISO opracowało szeroką gamę produktów dla efektywnego i ekologicznego funkcjonowania systemów grzewczych.

Wprowadzono również pierwszy na rynku przenośny, elektroniczny analizator gazów spalinowych.

1981

1981

Wprowadzenie na rynek pierwszego kompaktowego systemu kolektora w plastiku dla systemów ogrzewania podłogowego .

1991

1991

Pierwszy Odpowietrznik naprawdę Automatyczny w ofercie AFRISO .

1997

1997

Dynamiczny wzrost sprzedaży produktów AFRISO w Polsce sprawił, że w 1997 roku powstała w Gliwicach firma AFRISO-Euro-Dynamika – spółka typu joint-venture, w której głównymi udziałowcami byli i są do dzisiaj: Grupa AFRISO, Michał Kulicki (Prezes Zarządu Spółki) i Aleksander Zacharewicz.

2007

2007

W roku 2007 nazwa firmy została zmieniona na AFRISO Sp. z o.o. i pod tą nazwą funkcjonuje do dziś.

2011

2011

Nowa rodzina produktów ProControl – zawory mieszające i siłowniki AFRISO.

2012

2012

W 2012 roku Grupa AFRISO przejęła firmę GAMPPER – producenta opatentowanych zaworów przygrzejnikowych VarioQ. Dzięki temu nasza oferta powiększyła się o grupę produktów będącą absolutną nowością w tym segmencie rynku i oferującą niespotykane dotąd rozwiązania.

2016

2016

W 2016 roku, oferta AFRISO została wzbogacona o produkty AFRISOBasic.

Produkty AFRISOBasic uzupełniają ofertę AFRISO o katalog produktów mniej zaawansowanych techniczne z zakresu Pomiar-Nadzór-Regulacja, przeznaczonych do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w domach jednorodzinnych i podobnych obiektach budowlanych. Pomimo że sami ich nie produkujemy, zadbaliśmy o to, aby każdy produkt z oferty AFRISOBasic był dobrej, powtarzalnej jakości, w rozsądnej cenie i dostarczany w oparciu o wysokie standardy obsługi AFRISO. Dzięki temu nasi klienci mogą cieszyć się ofertą jeszcze bardziej dopasowaną do ich potrzeb.

2017

2017

20 lat AFRISO Sp. z o.o. na polskim rynku.